Diskuzní fórum

Datum: 06.06.2018

Vložil: AlbertSkaro

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is a vital part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate related can be found just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related condition in men younger than 55 years of age. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of all varieties of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections via other parts from the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some of the steps you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for our health and wellbeing and will also also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a few ejaculations per week will prevent cancer of prostate.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to look at to ensure a normal prostate is always to opt for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you ought to select prostate examination one or more times per year.

—————

Datum: 23.09.2015

Vložil: babka

Titulek: poděkování

chtěla bych poděkovat vše chlapcům kteří se podílejí na udrženi Putaku že se tak věnuji a uči děti samostatnosti ja už malé děti nemam ale poděkovat snad mohuže se chlapi uvolni z pracea jedou s dětmi trempovat hoší děkuji Vám

—————

Datum: 29.04.2014

Vložil: Jarda

Titulek: A jedeme dál...:-)

Děkujeme za důvěru se starat o naše-vaše stránky.Budeme rádi za každou připomínku,nápad i kritiku.Jarda a Zdenča

—————

Datum: 11.07.2012

Vložil: Peťula

Titulek: Moc hezký fotky

Fakt supr fotky z puťáku :-), z fotek ani není poznat, že jste i trochu zmokli :-)

—————

Datum: 11.07.2012

Vložil: Hanka

Titulek: Re: Moc hezký fotky

Jenom tam postrádám trochu technickou,která zajišťuje zázemí každý rok :-)

—————

Datum: 04.05.2012

Vložil: Martin

Titulek: Konečně

Konečně teplo a konečně můžeme fungovat venku supr akce čáry kde mnoho let nebylo tolik dětí a rodičů ted hurá na DĚTSKÝ DEN a za chvíli konečně PUŤAK 2012 jen si hlavně přát hezké počasí

—————

Datum: 11.04.2012

Vložil: Peťula

Titulek: Náměty na nová místa

Mimochodem, mám tipy na 3 krásná další místa pro Puťák (samostatná tábořiště kolem Kutné Hory). Pokusím se tam ještě cca do 14 dnů zajet, vyfotit a zjistit info a kontakt na někoho, s kým se dá jednat. Je to třeba na další ročníky, ale tyhle info se neztratí.

—————

Datum: 15.04.2012

Vložil: předseda

Titulek: Re: Náměty na nová místa

bezva za projevenou aktivitu předem děkuji.

—————

Datum: 01.05.2012

Vložil: Míreček

Titulek: Re: Náměty na nová místa

Myslím si Peťulo, že hledání nových míst pro Puťák je záležitost celoroční a proto
ti velmi fandím ve tvé činnosti.Pokud by jsi potřebovala s tímto nějak pomoci, jsem ti k dispozici.Čarodějnice byly myslím velmi dobré a byl to dobrý krok k vydařenému Puťáku. Všem vám přeji hezký den a čau. Míreček:o)


.


—————

Datum: 07.04.2012

Vložil: Peťula

Titulek: Místo puťáku

Ahojky všichni,
přemýšlela jsem o umístění letošního puťáku a přikláněla bych se k variantě osamoceného tábora, ne ve vybaveném kempu. Puťák je na to spíše vybavený a právě v tom je ta poezie. Pokud se pojede s nejmenšími dětmi, tak právě takovým táborem by se měl pro ty nejmenší nastavit standard, ne naopak. Taky myslím, že se tím děti víc naučí, když budou muset v mnohém přiložit ruku k dílu.

Mé argumenty proti stanování v kempu kdekoli: 5.-7. 7. je pro kempy nejvyšší sezóna, budou dost obsazené. Dále peníze, přespání v kempu není levná záležitost, i když jsem našla i tábořiště, kde to není tak hrozné, celkově byste se vešli do pár tisíc. Kempaři vymýšlejí různé formy zábavy - diskotéky, akce apod., takže hluk až do pozdních hodin. Kempem se pohybují cizí, psi, po cestách jezdí i auta. Děti budou víc rozptýlené okolím.

Tohle by se asi všechno dalo kompenzovat, ale já si prostě myslím, že dětem by bylo osamoceně líp než v kempu, jsou tak víc v přírodě a musí si vystačit sami se sebou.

—————